Inicjatywa ta ma na celu nie tylko uwypuklenie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu, ale także w ciekawy, artystyczny sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na problem zanieczyszczenia powietrza.
Mural został wykonany z wykorzystaniem specjalnych farb fotokatalitycznych, zawierających dwutlenek tytanu, który przyciąga i neutralizuje smog na podobnej zasadzie, jak ma to miejsce w procesie fotosyntezy zachodzącym w roślinach. Tym samym pokryta nimi powierzchnia pochłania zanieczyszczania porównywalnie do 170 drzew.
– Jednym z moich priorytetów jest ekologia oraz poprawa wizerunku miasta. Ten mural idealnie wpisuje się w te cele, poprawiając zarówno estetykę centrum Chrzanowa, jak i korzystnie wpływając na jakość powietrza. Cieszę się, że lokalne przedsiębiorstwa inwestują nie tylko w rozwój swoich firm, ale także realizują na terenie naszej gminy cele społeczne – komentuje Robert Maciaszek, Burmistrz Chrzanowa.
Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem i wyzwaniem cywilizacyjnym, które wymaga nie tylko konkretnych działań zapobiegawczych, ale również kształtowania odpowiedzialnych, proekologicznych postaw w społeczeństwie. W przypadku chrzanowskiego muralu inicjatorzy projektu zdecydowali się wykorzystać niestandardowy, street art’owy przekaz, który wpisze się w lokalną architekturę, nadając jej artystycznego wyrazu, oraz pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców.
Mural powstał na ścianie kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Mickiewicza w Chrzanowie. Za projekt graficzny odpowiada agencja 19 Południk, a wykonaniem zajęła się agencja artystyczna „Nietak”.